Al eerder mocht ik een gastblog plaatsen van Gereon de Leeuw van Gereons Keuken Thuis (GKT) en evenzogoed plaatste Gereon al eens een gastblog van mij. Deze keer een jaloersmakend verhaal want Gereon en zijn partner kochten namelijk een huis in het schitterende Occitanië. Als bonus krijgen we er een recept bij van Aligot met worstjes.

In het najaar van 2021 maakten we na een lange tijd van niet reizen een grand tour door het Franse land. We startten in Trier, aten in Dijon bij een ons geliefd adres, verbleven 10 dagen in een uiterst charmant middeleeuws huis met Romeinse roots in Tournus. Daarna vervolgden wij onze reis via één nacht in Orange en een tweedaagse stop over in Aix en Provence. Bestemming Saint Raphaël, alwaar we genoten van het laatste warme weer van oktober. Precies tijdens ons vertrek naar Montpellier begonnen de kenmerkende november regenbuien, die ze ook wel Cevenol noemen in Zuid Frankrijk. Het werd een lange reis met veel regen en meer dan het hotel hebben we die dag niet gezien. Volgende etappe was Toulouse, alwaar het op 1 november, Toussaints, zowaar heerlijk zonnig was. Dus nog even nazomeren in de “ville rose” De volgende verblijfsplaats was Cahors, een aanrader. Wat een fijne stad is dat. Via de Loire, Troyes en het Vlaams aandoende Valenciennes keerden we na 7 weken huiswaarts. Het zaadje was geplant. Eerst met de gedachte eens een tijd in Bourgogne een huis te huren, maar alras veranderden de plannen en togen we in het voorjaar 2022 opnieuw naar Frankrijk. Deze keer op huizenjacht. We hadden het huurplan laten varen en gingen op zoek naar iets in de Languedoc. Een echte zoektocht, want de Franse benadering van je huis aanbieden en de staat van het gebodene is wat anders dan wij in Nederland via Funda zijn gewend. Door persoonlijke omstandigheden keerden wij eerder terug dan gepland zonder een huis te hebben gevonden. De moed zakte een beetje in de schoenen. Maar in de zomer van 2022 ontvingen wij van een Engelse kennis een mailtje met een huis, dat geknipt was voor ons. Een virtuele tour volgde en de door ons aangeschakelde makelaar uit Montpellier was ook enthousiast. Een live bezichtiging eind september en wederom 6 weken in de Languedoc volgden en we waren in ons nopjes, omdat alles gelukt was. Half februari 2023, vijf maanden later hadden we uiteindelijk de sleutel. En konden we aan de slag.

Ontdekkingen in de Languedoc. De lente 2023 was druk voor Gereons Keuken Thuis.. Met het betrekken van een nieuw/oud dorpshuis in het mooie Occitaans dorp. Kennismaking met vele nieuwe mensen, Frans of uitwijkeling. Het dorp kent een prettige mix. Het inburgeren kon beginnen. Het ontbotten van de wijngaarden in de omgeving. Elke keer een fijne rit door een zee van jong groen. De velden stonden eind april vol met klaprozen De hoge bergen in het achterland met het laatste restje sneeuw. Ontdekkingen in huis, die aandacht behoefden, omdat het nu eenmaal eeuwen oud is. GKT heeft heel wat brico’s* van binnen en buiten gezien. Verbazingwekkend hier in de Languedoc is de vriendelijkheid en behulpzaamheid van de mensen. Dat uit zich in een praatje op straat of bij de bakker. Een mooi veldboeketje op de trap met een hartelijk briefje. Of een gezellige apéro*, waarvoor je spontaan wordt uitgenodigd. Heel aimabel, als de harde gesuikerde toplaag van de crème brûlée overgaat in de zachte vanillepudding eronder. Inburgeren is goed geslaagd. De veel gehoorde slogan “Jammer dat er Fransen wonen” gaat helemaal niet op. Het hoogtepunt, als novice, was de dag van de stieren op Eerste Pinksterdag. Dat is toch wel een dingetje in het dorp. Ik weet niet of ik volgend jaar weer erheen hoef, misschien alleen voor de lunch, die dit jaar bestond uit aligot uit de Aveyron Met gegrilde worstjes.

Ontdekkingen doet GKT dagelijks in deze streek, onderweg naar Capestang voor de boodschappen, tijdens een bezoek aan een museum in Béziers, een hernieuwde kennismaking met de Catalaanse stad Perpignan of tijdens een gezellig diner met Franse vrienden. Het is een fijne vorm van inburgeren hier in de campagne. GKT bezocht de coöperatie van Saint Jean de Minervois, een dorp, dat bekend is om zijn dessertwijnen, gemaakt van muscat. Een hele speciale avond werd georganiseerd door Valérie Castan, een wijnproducent uit nabije Cazouls les Béziers. Haar domaine timmert al dertig jaar aan de weg met biologische wijnen. Naast de cave bestaat het pand van Castan ook uit een museum, dat je mee op reis neemt door de jaarcyclus van de wijnboer. Tussen de museumstukken werden wit, rood en rosé geproefd, vergezeld van heerlijk lokaal en biologische eten, dat was klaargemaakt door een kok uit Béziers. De gezellige avond eindigde met een speciale cuvée*, de Cartagène uit hun eigen solera*.Valérie benadrukte, dat zij het belangrijk vindt, om onze planeet mooi door te geven aan volgende generaties. Zeker na deze droge winter en voorjaar belangrijk, want de wijnbieren krijgen het vanwege watergebrek moeilijk dit jaar. Mocht je deze zomer in de Languedoc verkeren, is een bezoek aan dit museum en wijnbedrijf echt een aanrader. Net als het nabijgelegen Le Somail aan het Canal du Midi, waar zich een immens boekenantiquariaat bevindt. De Middellandse Zee is niet ver weg, net als de bergen in het achterland. Veel keuze dus. Ga eens naar Gruissan met zijn paalhuizen op het strand, eet oesters in Bouzigues of bezoek het Kathaarse Minerve. Oneindig veel kanten kun je op. GKT is blij dat hij is geland in deze regio.

RECEPT:
Aligot met worstjes uit Toulouse van de plancha, stevig eten. Erbij drinken we een Puech de Viala, rood uit het naburige Cessenon dur Orb.
Ingrediënten
1 kg kruimige aardappels
2 tenen knoflook
150 ml zure room
125 g gemalen Cantal of Gruyère
1 dl halfvolle melk
4 saucisses de Toulouse.
zout en peper uit de molen
Bereiding:
Schil de aardappels en breng ze met wat zout aan de kook. Kook de aardappels in 20 minuten gaar en giet ze af. Pel de knoflook en hak deze fijn. Verwarm in een pannetje de knoflook en de zure room. Voeg de aardappels toe en maak met de stamper een puree. Meng de kaas en melk er door heen en klop het geheel tot een mooie smeuïge en luchtige puree. Op smaak brengen met zout en peper. Grill de saucisses de Toulouse op de hete plancha* en bestrooi ze met wat persillade of wat GKT ook wel eens doet espagnole kruiden van Ducros. (te koop bij elke supermarkt)
*apéro: borrel. brico: bouwmarkt. cuvée: jaargang, plancha: een in de Midi veel gebruikte elektrische grill. solera: een blendmethode waarbij verschillende vaten met verschillende jaargangen worden gemengd tot een wijn.
